MLA recenzuje: SKRILLEX

Choć wielki boom na dubstep już nieco opadł, Skrillex wciąż pozostaje artystą najczęściej kojarzonym z tym gatunkiem. Po sukcesie z 2011 roku Sonny Moore nie spoczął na laurach i wreszcie wydał debiutancką płytę – Recess to album nieco zaskakujący, ale bardzo dopracowany i na wysokim poziomie. Mniej agresywny, za to zdecydowanie różnorodny – i przyznam, że takiego Skrillexa się nie spodziewałam!

(recenzja ukazała się na All About Music w grudniu 2014)

Od wydania Scary Monsters and Nice Spirits minęły cztery lata – w tym czasie Sonny wiele remiksował, podróżował po świecie i poznawał ciekawych muzyków, których następnie zapraszał do współpracy. Na Recess swój wkład mają m.in. Diplo (obaj artyści bardzo się zaprzyjaźnili), Ragga Twins, Kill The Noise, Fatman Scoop czy Alvin Risk. Skrillex przyzwyczaił słuchaczy do pewnego określonego modelu brzmienia, które przewijało się przez wszystkie jego EP-ki i remixy – nowe brzmienie jest mniej agresywne, a bardziej różnorodne.

Recess czerpie pełnymi garściami z korzeni dubstepu, czyli muzyki reggae. Skrillex łączy różne brzmienia i gatunki, a wszystko okrasza swoim nieco mrocznym stylem – na płycie tej usłyszymy wiele inspiracji hip-hopem i drum and bass oraz wiele elektronicznych przejść. Mniej na niej „piłowania”, co czyni ją bardziej przystępną dla słuchacza. Za to muszę bardzo pochwalić Sonny’ego – na poprzedniej płycie drażniło mnie ciągłe wykorzystywanie zbioru tych samych sampli, na Recess zaś każdy utwór jest inny i dzięki temu nie można się przy niej nudzić.

Jedenaście utworów, które składają się na Recess to ciekawa podróż przez bogaty i barwny gatunek, jakim jest muzyka elektroniczna. Płyta jest połączeniem dynamicznych, charakterystycznych dla „dawnego” Skrillexa sampli ze spokojniejszym brzmieniem drum and bass. Zawiera również liczne wpływy hip-hopu, electro czy house. Nowością jest powiększenie ścieżki wokalnej, zgrabnie wplecionej między elektroniczne przejścia i samplowanie – ich świetne połączenie stanowią utwory Stranger, Fire Away czy Try It Out. Tytułowy Recess urozmaica Fatman Scoop, a w Coast Is Clear wykorzystano fragment piosenki Big Poppa Notoriusa B.I.G.a – i te dźwięki dobrze brzmią razem. Skrillex stworzył z nich przemyślane, dopracowane utwory i pobawił się nieco stylistyką retro.

Niech was nie zwiedzie łagodny początek Stranger, ten utwór tylko wydaje się spokojny! Dla mnie to jedna z najlepszych pozycji na płycie: interesująca, nieco tajemnicza, zaskakująca. Do najmocniejszych piosenek zaliczę również Ragga Bomb, Fuck That czy Fire Away. Sporym zaskoczeniem był dla mnie utwór Ease My Mind – przyznam szczerze, że nie spodziewałam się takiej piosenki na płycie. Brzmieniem i klimatem bardzo przypomina mi Raise Your Weapon deadmau5a – w 2010 roku muzycy byli razem w trasie, a Scary Monsters and Nice Spirits została wydana w wytwórni mau5trap i zapewne stąd te wpływy. Niemniej jednak uważam go za najlepszy utwór na płycie, a fragmenty utworu Niki & The Dove sprawiają, że ma się ciarki podczas słuchania. Na tle tak dobrych piosenek nieco nijako wypadają otwierające płytę All Is Fair In Love And Brostep oraz Dirty Vibe – nie psują ogólnego wrażenia o Recess, ale nie są powalające.

Jeśli do kogoś nie przemawiała wcześniejsza twórczość Skrillexa, ma szansę zmienić zdanie dzięki albumowi Recess. Moore udowodnił, że jest wszechstronnym artystą o ogromnej wyobraźni muzycznej i że znacznie się rozwinął w ciągu tych trzech lat. Pokazał również, że doskonale umie łączyć różne gatunki; nieobce są mu inspiracje drum and bass czy housem. Biorąc pod uwagę fakt, że Recess to debiutancka płyta, jestem naprawdę pod wrażeniem – czasami z wydaniem longplaya trzeba poczekać i muzycznie dojrzeć. Skrillexowi zdecydowanie wyszło to na dobre.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s