Zapach, dźwięk, obraz. Muzyka w reklamach perfum (cz. I)

Zapach to nic innego jak dotyk, który czujemy z daleka, powiedział swego czasu Jean-Claude Ellena, „naczelny nos” marki Hermes. Perfumy mają w sobie niezwykłą magię – nie znam osoby, która nie miałaby swojego ulubionego flakonika z pachnidłem. Zapachy przywołują wspomnienia, pozwalają ponownie wrócić do minionych chwil. W dzisiejszej notce zaglądam więc do buduarów marek luksusowych – choć bardziej niż same zapachy i marki interesuje mnie muzyka wykorzystana w ich reklamach.

#1. Prada – Candy L’eau

Choć zapach Candy L’eau jest dla mnie nieco za ciężki i za słodki, to jego reklamę wprost uwielbiam! W pierwszej chwili nieco zdziwiło mnie, że włoska marka (i to w dodatku o tak silnej pozycji na rynku zarówno lokalnym, jak i światowym) zdecydowała się na francuskie inspiracje w reklamie – mimo wszystko spot jest lekki i zabawny, a jako ciekawostkę mogę dodać, iż reżyserował go Roman Coppola. Moją uwagę zwróciła jednak klimatyczna, francuska muzyka: wykorzystane utwory to m.in. fenomenalny Le temps de la rentrée France Gall czy L’Idole Jacquesa Dutronc.

#2. Versace – Versus, Vanitas, Bright Crystal, Woman

Przygotowując tę notkę obejrzałam wiele reklam Versace i zauważyłam ciekawą prawidłowość – w spotach prezentujących perfumy marka zdecydowanie częściej wybiera muzykę klasyczną lub utwory romantyczne, bardzo liryczne. Tak dzieje się m.in. w reklamach zapachów Bright Crystal (Nocturnes, Op. 27: No. 1 in C-Sharp Minor Artura Rubinsteina), lub Woman (Yumeji’s Theme z filmu In The Mood for Love). Nie jest to jednak zasadą: muzyczne tło spotów perfum Versus, Vanitas czy Versace jest już o wiele bardziej dynamiczne. Moim zdaniem lepsze są te spokojniejsze reklamy, ale to zapewne głębsza „kmina” strategiczna – inna grupa docelowa, inny typ spotu, inna muzyka.

#3. Gucci – Premiere

Mam słabość zarówno do samych perfum, jak i do samej reklamy – występująca w niej Blake Lively wygląda wprost zjawiskowo, a rytmiczna, house’owa muzyka dodaje dynamiki. Wykorzystany utwór to Midnight City M83, zremiksowany przez Erica Prydza w 2011 roku. Co ciekawe, szwedzki dj nigdy go nie opublikował i uznaje ten kawałek za nieoficjalny „private remix”… ale marce takiej jak Gucci się nie odmawia (;

#4. Giorgio Armani – Acqua di Gioia

Gdy po raz pierwszy obejrzałam spot Acqua di Gioia, to pierwszym skojarzeniem był soundtrack z jakiegoś filmu. Nie myliłam się – Arrival of the Birds w wykonaniu London Metropolitan Orchestra to utwór z produkcji The Crimson Wing: Mystery of the Flamingo. Co ciekawe, utwory tej grupy są bardzo często wykorzystywane czy to w filmach, czy w serialach – muzycy mają na swoim koncie m.in. Step Up Revolution, The Theory of Everything, Top Gear, Suits, Teen Wolf czy Grey’s Anatomy.

#5. Dolce & Gabbana – Light Blue

Włoskość bijąca z reklam Dolce & Gabbana nikogo nie dziwi – marka jest silnie zakorzeniona w lokalnej tradycji i z dumą promuje wszystko to, co pochodzi z Belpaese. Również i pojawiająca się w tej reklamie muzyka wpisuje się w ten klimat: jest to utwór Parlami d’amore Mariu’, pochodzący z filmu Vittorio de Siki Gli uomini, che mascalzoni… Przyznać trzeba, że ta piosenka zgrabnie wpisuje się w cały spot, a D&G wiedzą, jak nadać reklamie zmysłowości.

#6. Viktor & Rolf – Flowerbomb

Na koniec tej części wielka muzyczna zagadka, czyli spot marki Viktor & Rolf. Niestety nie jestem w stanie odnaleźć ani tytułu, ani wykonawcy piosenki wykorzystanej w tej reklamie, więc za każdą wskazówkę będę bardzo wdzięczna 😉 W tej reklamie przyciągnęły mnie nie tylko czerń i biel, ale przede wszystkim delikatność i subtelność elektroniki, które doskonale dopełniają się nawzajem.

CZĘŚĆ DRUGA >>

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s