Data Videos. Najlepsze teledyski z przesłaniem (cz. II)

<< CZĘŚĆ PIERWSZA

#6. Beyonce, Pretty Hurts

Beyonce nazywana jest nowoczesną feministką i w swojej muzyce często porusza kwestię kobiecości, emancypacji czy patriarchalnego społeczeństwa. W teledysku Pretty Hurts zagląda zaś za kulisy wyborów miss: jaka jest cena, którą kobieta płaci za bycie „piękną”? Czy to od urody uzależniona jest jej wartość? Czy warto poddawać się presji społeczeństwa i za wszelką cenę zawsze wyglądać idealnie? Dodam tylko, że klip ten zdobył w 2014 roku statuetkę MTV EMA dla Najlepszej piosenki z przekazem.

#7. Radiohead, All I Need

Jak widać z mojego zestawienia, MTV sporo angażuje się w kampanie społeczne – pytanie tylko, na ile robią to z autentycznych chęci, a na ile z lansu. Niemniej jednak podczas akcji EXIT stacja zaprosiła muzyków Radiohead i do piosenki All I Need zrealizowano specjalny teledysk. Choć wszyscy żyjemy na tej samej planecie, często nie zdajemy sobie sprawy z problemów osoby na drugim końcu świata – nie wszędzie tak samo wygląda poranek, dzieciństwo, droga do szkoły czy czas wolny. Jednych budzi światło poranka – dla innych jedynym światłem są jarzeniówki w fabryce butów.

#8. Christina Aguilera, Beautiful

Popowa ballada napisana przez Lindę Perry dla Christiny Aguilery jest jednym z najbardziej popularnych wyciskaczy łez, ale za tą piosenką stoi bardzo silny i piękny przekaz. Inność jest piękna: to ona czyni ludzi wyjątkowymi. Jesteś piękny bez względu na to, co mówią inniBeautiful stał się utworem szczególnym dla środowisk LGBT, a VH1 umieściło go w czołówce najlepszych piosenek początku XXI-ego wieku. A bardzo ciekawy i silny w przekazie teledysk to zasługa Jonasa Akerlunda: nietolerancja, homofobia, transseksualizm, przynależność do nieakceptowanej subkultury to tylko niektóre z poruszanych w klipie tematów.

#9. Pink, Family Portrait

Klip, który zobaczyłam pierwszy raz jeszcze jako młoda dziewczyna i zupełnie go nie zrozumiałam. Dopiero gdy poznałam historię, którą opowiada, odkryłam ten utwór na nowo – Pink śpiewa w nim o piekle, jakim dla dziecka jest rozwód rodziców. Piosenka stała się hymnem nastolatków zmagających się z podobnymi problemami; artystka przyznała jednak, że wiele czasu zajęło jej słuchanie Family Portrait bez ogromnego ładunku emocjonalnego. Niemniej jednak po pojawieniu się singla Pink otrzymała mnóstwo listów z podziękowaniami za ten właśnie utwór – ’cause it ain’t easy growin’ up in World War III.

#10. Macklemore & Ryan Lewis, Same Love

Temat związków homoseksualnych pojawił się również w utworze Macklemore & Ryan Lewis. Piosenka momentalnie odbiła się echem i odniosła sukces: wykorzystano ją podczas Ref-74 (referendum w sprawie legalizacji małżeństw jednej płci w stanie Waszyngton), a w 2013 roku otrzymała od MTV tytuł Najlepszej piosenki z przekazem. Teledysk opowiada historię jednego z takich związków – ciekawie pokazuje miłość, konflikty i brak akceptacji społecznej, zawarcie związku małżeńskiego oraz śmierć jednego z partnerów. Ciekawostką z kolei jest okładka singla, na której znajduje się wuj Macklemore‚a, John Haggerty, oraz jego życiowy partner.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s