Data Videos. Teledyski inspirowane sztuką (cz. II)

<< CZĘŚĆ PIERWSZA

#6. Cheryl, Parachute (2010 r., reż. AlexandLiane)

Ogromnym sentymentem darzę wszystkie teledyski, w których pojawiają się elementy tańca towarzyskiego. W klipie Parachute jest to mój turniejowy ulubieniec, tango, a wszystkie sekwencje nakręcone w pięknych wnętrzach londyńskiego Eltham Palace. Teledysk jest zmysłowy i pełen wymagającej choreografii – pojawia się w nim również Derek Hough, profesjonalny tancerz i pięciokrotny uczestnik brytyjskiego Tańca z gwiazdami. I choć piosenka jest dość prostym, popowym kawałkiem, za piękny klip daję dużą piątkę!

#7. Oomph! & L’Ame Immortelle, Brennende Liebe (2004 r., reż. ?)

Brennende Liebe, czyli historia Frankensteina opowiedziana nieco inaczej. Niemiecki industrial metalowy zespół Oomph! często sięga po inspiracje z gotyckich powieści czy filmów: w tym klipie wokalista Dero Goi wciela się w rolę szalonego doktora, który próbuje przywrócić do życia swoją ukochaną. Wskutek pomyłki kobieta zakochuje się jednak nie w nim, lecz we Frankensteinie… Kiedyś bardziej lubiłam takie klimaty, dziś już mniej, lecz całkiem ciekawie wrócić jest do dawnej muzyki.

#8. Evanescence, Call Me When You’re Sober (2006 r., reż. Marc Webb)

Kolejnym klipem inspirowanym bajką dla dzieci jest Call Me When You’re Sober EvanescenceAmy Lee jako Czerwony Kapturek we współczesnej wersji, a w roli jej kochanka brytyjski aktor Oliver Goodwill. Choć ja już tak bardzo nie szaleje za gotycką stylistyką (czy to w muzyce, czy w wyglądzie), to z miłą nostalgią obejrzałam ten teledysk. Teraz już tak nie zachwyca jak kiedyś, ale z ciekawości można na niego zerknąć.

#9. Guns N’ Roses, Welcome to the Jungle (1987 r., reż. prawdopodobnie Geffen Records)

W moim zestawieniu musiałam wręcz umieścić najlepszy hard rockowy kawałek ever według VH1. W klipie do Welcome to the Jungle pojawiają się odwołania do dwóch znanych produkcji filmowych: Mechanicznej Pomarańczy Stanleya Kubricka oraz Nocnego kowboja Johna Schlesingera. Niektórzy twierdzą, że w tym klipie znajdziemy również inspiracje filmem The Man Who Fell to Earth Nicolasa Roega – przyznam, że tej pozycji akurat nie widziałam i trudno mi to ocenić. W każdym razie gdy patrzę na młodego Axla, ciężko wzdycham z tęsknotą.

Plus bonus dla fanów kina Stanleya Kubricka: oto kilka innych klipów inspirowanych jego filmami! (KLIK)

#10. Madonna, Hollywood (2003 r., reż. Jean-Baptiste Mondino)

Madonna po raz kolejny pojawia się w tej notce: ikona popkultury czerpie pełnymi garściami ze sztuki w wielu swoich teledyskach czy podczas tras koncertowych. Klip do Hollywood nawiązuje do mitów związanych z ośrodkiem amerykańskiej kinematografii, pokazuje blaski i cienie sławy w LA. Z jednej strony marzenia o pięknie, blichtrze i przepychu; z drugiej zaś ciągła presja bycia na topie, samotność, strach i najróżniejsze uzależnienia. W teledysku tym pojawiają się również nawiązania do twórczości francuskiego fotografa modowego, Guya Bourdina – są to np. scena, w której piosenkarka ma telewizor między udami lub wygina się na fitnessowej piłce. Co ciekawe, prywatnie Madonna jest ogromną fanką Bourdina i stąd też te inspiracje obecne są w klipie.

Jeśli znacie jakieś inne teledyski inspirowane sztuką, dajcie znać – chętnie zerknę! musiclikeair@gmail.com

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s