Data Videos. Najbardziej kontrowersyjne teledyski (cz. II)

<< CZĘŚĆ PIERWSZA

#8. George Michael, Freek! (2002 r., reż. Joseph Kahn)

Pozostając w postapokaliptycznych i pełnych erotyki klimatach, nie mogłam nie umieścić w tym zestawieniu klipu George’a Michaela. Cyborgi przypominające klimaty filmu Blade Runner, tancerki w lateksowych strojach oraz sam wokalista jako prowokator łóżkowych ekscesów na pewno nie należą do grzecznych. Klip wywołał ogromne kontrowersje i został ocenzurowany przez MTV, ale mimo wszystko zdobył dość dużą popularność. Szczególnie chwalili go sobie amerykański fetyszyści… co specjalnie chyba nie dziwi.

#9. Lady Gaga, Alejandro (2010 r., reż. Steven Klein)

Pamiętam, że gdy tylko w sieci pojawił się teledysk do Alejandro, autentycznie zareagowałam ogromnym plaskaczem. Nie z zażenowania czy wstydu – była to raczej ogromna obawa o karierę Gagi, bo obawiałam się, że piosenkarka strzeliła sobie w stopę takim teledyskiem. Rzekomo inspiracją do powstania klipu była miłość gejowska i podziw dla niej – patrząc na grupę tancerzy w szpilkach i kabaretkach, zakonnicę połykającą różaniec czy sceny S&M trudno w to uwierzyć. Liga Katolicka zaatakowała nawet Gagę, zarzucając jej bluźnierstwo, a oliwy do ognia dodały sceny wykorzystujące nazistowską symbolikę. Minęło trochę czasu, emocje opadły, ale klip Alejandro… jednak NIE należy do moich ulubionych.

#10. Rammstein, Mein Teil (2004 r., reż. Zoran Bihac)

Historia dwójki Niemców-kanibali posłużyła za inspirację do utworu Mein Teil. To jest tak chore, że aż fascynujące. Po prostu chce się o tym napisać piosenkę, przyznał wokalista Till Lindemann – w teledysku zaś pojawiają się sceny seksu oralnego z aniołem, tańca baletowego czy miotania się w spazmatycznym szale po podłodze. Pod koniec przebrany za kobietę perkusista „wyprowadza” na smyczy pozostałych członków zespołu, którzy zachowują się jak zwierzęta. Warto też wspomnieć o spektakularnych wykonaniach na żywo – Mein Teil był najbardziej widowiskowym elementem trasy Reise, Reise. Jak zwykle u Rammstein, emocji nie brakowało: wiele ognia, nóż rzeźnicki i gotujący się w kotle Flake. Istne Feuer Frei, KLIK tutaj.

#11. Rihanna, Man Down / Pour It Up (2010 r., reż. Anthony Mandler / 2013, reż. Dion Beebe i Vincent Haycock)

Kto by pomyślał, że popowa gwiazdka Rihanna nakręci takie teledyski. Słowa good girl gone bad nie okazały się być jedynie pustą deklaracją – RiRi znudziła się graniem słodkiej, grzecznej dziewczyny i postanowiła solidnie wstrząsnąć branżą. Postanowiłam umieścić tu dwa najgłośniejsze teledyski Barbadoski: w Man Down zabija ona swojego byłego chłopaka, w Pour It Up zaś pokazuje w całej krasie życie w luksusie. Nie od dziś wiadomo, że Rihanna lubi zaszaleć ze striptizerkami i bardzo ceni sobie niezależność – klipy wywołały ogromne kontrowersje wśród konserwatywnych odbiorców i zostały zablokowane na YouTube w niektórych krajach.

#12. Die Antwoord, Cookie Thumper! (2013 r., reż. Ninja)

O „najbardziej pokręconym zespole świata” pisałam już tutaj – z jednej strony uwielbiamy patrzeć na świrów, bo dostarczają nam rozrywki; z drugiej zaś prowokują, bulwersują, budzą nasze zgorszenie. Klipy i cały wizerunek Die Antwoord są tak pokręcone i przesiąknięte kontrkulturą zef, że dla przeciętnego odbiorcy wydają się po prostu jednym wielkim urwaniem się z choinki. Klip promujący płytę Donker Mag nie jest wyjątkiem i polecam obejrzeć go ze sporym dystansem: zastanawiam się bowiem, czy ten teledysk nie jest przypadkiem rozpaczliwą próbą zwrócenia na siebie uwagi.

#13. t.A.T.u, Ya Soshla S Uma (2000 r., reż. Ivan Shapovalov)

Rok 2000 w muzyce był pełen skandalistów, ale zdecydowanie najgłośniej było o dziewczynach z t.A.T.u. Julia Volkova i Lena Katina zasłynęły tworzonym wokół siebie medialnym szumem – piosenkarki podawały się za lesbijki i na tej historii zbudowały cały swój wizerunek. Prowokowały w teledyskach, podczas występów czy w wywiadach; największym echem odbił się klip do Ya Soshla S Uma, w którym to piosenkarki ubrane w mundurki szkoły katolickiej namiętnie całowały się w deszczu. Tuż przed wydaniem ich trzeciego albumu, Dangerous and Moving, wyszło na jaw, że Volkova spodziewa się dziecka. Znudziło się nam udawanie lesbijek, przyznała wtedy, lecz mimo to zespół działał jeszcze przez kilka lat.

#14. Madonna, Die Another Day (2002 r., reż. Traktor)

Motyw przewodni z filmu o przygodach Jamesa Bonda, Śmierć nadejdzie jutro, to utwór Madonny – naczelna skandalistka branży postawiła więc na inspirowany Agentem 007 teledysk. W klipie do Die Another Day pojawiają się więc sceny z sali tortur, pojedynek z alter ego, przywiązywanie do krzesła elektrycznego czy też zakrwawiona, uciekająca oprawcom piosenkarka. Publicystka Joanna Rydzewska zanalizowała nawet ten teledysk w swojej książce Representing Gender in Cultures: przypuszczała, że tak pełny agresji obraz jest odbiciem bardzo gwałtownego małżeństwa Madonny z Seanem Pennem. Ponadto w jednej z ostatnich scen klipu na krześle elektrycznym pojawiają się zapisane w jidysz słowa, które mogły sugerować jej chęć wyzwolenia się z toksycznej relacji.

A jakie kontrowersyjne teledyski najbardziej zapadły wam w pamięć? Znacie inne prowokujące klipy i artystów? Piszcie: musiclikeair@gmail.com (;

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s