Blond Ambition. 10 rzeczy, za które lubię Madonnę

To dość osobliwe, że MTV postanowiło rozpocząć swoją galę występem transwestyty! – tak podczas EMA w Lizbonie skomentował pojawienie się na scenie Madonny prowadzący, Sascha Baron Cohen. Dzięki scenicznej kreacji Borata wiele uszło mu na sucho, pozwu o zniesławienie nie było, ale jedno jest pewne – nikt tak, jak Madonna, nie potrafi wywołać tak skrajnych emocji. I choć jej głos nie należy do najbardziej wyjątkowych w historii muzyki, nikt nie odbierze jej tytułu Królowej Popu. 16 sierpnia amerykańska supergwiazda obchodziła swoje 58. (!) urodziny: z tej okazji postanowiłam przedstawić Wam kilka rzeczy, za które ją lubię.

Piosenkarka, tancerka, kompozytorka muzyki i tekstów, aktorka i producentka filmowa, pisarka, projektantka mody, businesswoman i działaczka społeczna. Muzyczna legenda, ikona popkultury oraz środowisk LGBT – Madonna to prawdziwa artystka-instytucja, która w 100% zasługuje na tytuł Królowej Popu. W branży muzycznej nie ma drugiej takiej kobiety, która na scenie jest aktywna od niemal 40 lat, odniosła takie sukcesy i zainspirowała tysiące dziewczyn na całym świecie. Jedni jej nie znoszą, inni bezgranicznie uwielbiają – chyba żadna osoba w przemyśle muzycznym nie budzi aż takich kontrowersji.

Zarzuca się jej dość słaby wokal (mezzosopran, 3 oktawy – dla porównania głos Christiny Aguilery to 4, Mariah Carey – 5), budowanie swojego wizerunku na grze seksualnością oraz brak dobrego smaku, jednak nikt nie może podważyć jej wielkiego wpływu na muzykę. Madonna zrewolucjonizowała muzykę pop i wyniosła ją nie piedestał, nadała zupełnie nową formę teledyskom oraz trasom koncertowym – nic więc dziwnego, że od lat 80. jest niekwestionowaną królową branży. Za co ja ją doceniam? Spójrzcie na moją listę.

#1. Muzyczny kameleon

Music, American Life, Erotica, Ray of Light czy MDNA. Każda z płyt Madonny jest zupełnie inna od poprzedniczki, a wraz z nią pojawia się zupełnie nowy wizerunek. Choć w jej dyskografii można odnaleźć albumy bardziej refleksyjne (zdecydowanie najmniej doceniane!), Królowa Popu zawsze chętnie wraca do swoich tanecznych korzeni i prezentuje światu to, w czym jest najlepsza: w pulsujących rytmem brzmieniach, w otoczeniu których dorastała. Z drugiej strony to właśnie ona zapoczątkowała modę na wydawanie kompilacji zawierających jedynie ballady – z krążka Something To Remember pochodzą takie single, jak Oh Father, One More Chance czy jeden z moich ulubionych utworów Madonny, You’ll See.

Teksty Madonny są kapryśne i nieskomplikowane. Potrafi tylko wnieść bagaż oklepanych tekstów typowych dla długiej tradycji muzyki pop – o miłości; a gdy nie śpiewa o miłości, to o imprezowaniu i tańczeniu (Maria Raha, dziennikarka Rolling Stone’a)

Z kim współpracowała Madonna?

Artystka wciąż eksperymentuje, potrzebuje nowych wyzwań i nie boi się zmian – dlatego też do pracy nad swoimi krążkami zaprasza co rusz to nowych producentów. Wśród nich byli już m.in. William Orbit (Ray of Light), Stuart Price (Confessions On A Dancefloor), Mirwais Ahmadzaï (Music, American Life), Timbaland (Hard Candy) czy też Martin Solveig (MDNA).

#2. Własny porządek

Czy wiecie, że Madonna była pierwszą kobietą w branży muzycznej, która przejęła całkowitą kontrolę nad swoją twórczością i wizerunkiem? W latach jej debiutu nie było to takie oczywiste – kariera wielu młodych piosenkarek była uzależniona od poczynań wytwórni, dla których nagrywały. Madonna nie zamierzała nikogo słuchać i dlatego też wprowadziła swój własny porządek: nie tylko zupełnie zmieniła sposób, w jaki menedżerowie „opiekowali się” jej karierą, ale i sama założyła swoją wytwórnię.

Maverick Records – wytwórnia Madonny

Maverick Records powstała w 1991 roku i nagrywali dla niej m.in. Alanis Morisette, Michelle Branch, Muse, Paul Oakenfeld, a nawet Deftones i The Prodigy. Wytwórnia odniosła również wielki sukces dzięki ścieżce dźwiękowej do pierwszej części Matriksa.

#3. Wyjść z tłumu

Gdy przystępujesz do bierzmowania w obrządku katolickim, wybierasz sobie patrona. Ja wybrałam imię Veronica, bo to ona wytarła twarz Jezusowi w drodze na Golgotę. Polubiłam ją za odwagę, bo wyszła z tłumu (wywiad dla magazynu „Tatler” / 2005 r.)

No właśnie, odwaga Madonny. Artystka nigdy nie płynęła z prądem – wręcz przeciwnie, to ona nadaje mu określony bieg. Jest trendsetterką w dziedzinie muzyki, mody i biznesu; nie boi się iść własną drogą lub realizować się w wielu różnych dziedzinach. Jeśli spojrzeć na całą jej karierę, święta patronka naprawdę dobrze się nią opiekuje. Nieprzypadkowo też Madonna zajmuje zaszczytne miejsce na liście „25 najważniejszych kobiet XX wieku” wg magazynu Time.

Madonna w liczbach

Dowód na to, że nie warto oglądać się na innych i odważnie podążać swoją ścieżką? Wystarczy spojrzeć na karierę Madonny w liczbach: jest laureatką 7 nagród Grammy i 20 MTV Video Music Awards, a od 2008 roku również członkinią Rock and Roll Hall of Fame. Jej nagrania sprzedały się w ponad 300 mln egzemplarzy – w rankingu wyprzedzają ją The Beatles, Michael Jackson i Elvis Presley. Zwróćcie jednak uwagę, że jej wynik jest najwyższy wśród wykonawców solowych oraz wciąż będących aktywnych na scenie.

#4. Święta i grzeszna

Sacrum i profanum nieodłącznie towarzyszą karierze Madonny. Artystka posiada i świętą, i grzeszną twarz, w zależności od swojej wizji i pomysłu na krążek czy stylizację. Prowokowała już zaciśniętym w talii paskiem Boy Toy na okładce singla Like A Virgin, prowokowała w klipie Like A Prayer, fotoalbumie Sex czy też na tegorocznej Gali MET, gdzie pojawiła się w bardzo wyzywającej kreacji odsłaniającej niemal wszystko. Prowokowała także swoimi wypowiedziami dotyczącymi religii – w wywiadach nie szczędzi im krytyki. Choć wychowywała się w katolickiej rodzinie, Madonna przez długi czas należała do wyznawców kabały, duchowo-mistycznej szkoły judaizmu.

Katolicyzm nie jest religią przynoszącą ukojenie – to religia przygnębiająca. Jesteśmy wszyscy przygnieceni winą (źródło: brak, ale cytat bardzo znany)

Live To Tell

Podczas trasy Confessions Tour Madonna poważnie naraziła się Watykanowi – artystka wykonywała utwór Live To Tell zawieszona na potężnym krzyżu i z koroną cierniową na głowie. Jak sama tłumaczyła, nie miała na celu obrazy chrześcijan, lecz zwrócenie uwagi na problem epidemii AIDS w Afryce. Akurat tym występem nie nie przekonała, ale chyba żaden inny artysta nie mógłby sobie pozwolić na tak odważny krok.

#5. Feministka

Girl power zapoczątkowała właśnie Madonna, pisze w biografii artystki Mick St Michael. Piosenkarka jest jedną z ikon feminizmu – choć sama nigdy nie deklarowała poparcia dla ruchu, dzięki swoim osiągnięciom w muzyce i biznesie jest uosobieniem siły i źródłem inspiracji dla wielu kobiet. Również jej zawdzięczamy zmiany w kulturowo-społecznym postrzeganiu płci oraz popularność ideologii gender.

Material Girl?

Do jakiegokolwiek zestawienia by nie spojrzeć, na ich szczycie z pewnością zobaczymy Madonnę. Jest nazywana najsilniejszą, najbardziej wpływową i uwielbianą kobiecą artystką wszech czasów – jest obecna m.in. na Światowej Liście Rekordów Guinessa, w rankingach MTV, VH1 oraz magazynu Rolling Stone.

#6. Każdy chce być jak Madonna!

Królowa Popu nie tylko zrewolucjonizowała całą branżę muzyczną, ale i stała się źródłem inspiracji dla wielu osób. Obok Elvisa Presleya, Marylin Monroe czy Coca-Coli, Madonna uznawana jest za jeden z kultowych symboli Ameryki – jej fenomen badali m.in. socjologowie, historycy i badacze komunikacji społecznej. W 1989 roku przyjrzał się jej również znany medioznawca, John Fiske: w swojej publikacji Reading The Popular zanalizował Madonnę jako tekst (!) kultury popularnej. Miałam okazję pracować z tym tekstem na studiach i mogę go polecić wszystkim fanom popkultury – dzięki niemu spojrzałam na Madonnę nieco innym, ale bardzo ciekawym okiem.

Jestem silną, odnoszącą sukcesy kobietą, niepodlegającą stereotypom. Od bardzo dawna kobietom mówiono, że są w życiu pewne drogi, za którymi nie mogą podążać, by osiągnąć sukces (Madonna o sobie; źródło cytatu nieznane)

Madonna wannabe

Sława Królowej Popu sprawiła, że mówi się nawet o zjawisku tzw. Madonna wannabe (czy też Madonnabe) – dotyczyło ono głównie młodych kobiet, które swoim stylem ubierania i zachowaniem chciały naśladować swoją idolkę. Trend ten był szczególnie popularny około 1984-6 roku, kiedy to na ulicach można było zobaczyć wiele dziewczyn o wytlenionych włosach, w krótkich spodenkach, podartych pończochach, krótkich bluzeczkach na ramiączkach i z olbrzymią ilością biżuterii naraz.

#7. Kogo inspiruje Madonna?

Wpływ Madonny na twórczość innych artystów jest wręcz nie do opisania – wielu muzyków przyznaje, że jedną z najważniejszych inspiracji w ich życiu była właśnie Królowa Popu. Swego czasu jej następczynią została okrzyknięta Britney Spears (nawet sama Madonna wypowiada się o niej jak o swojej „protegowanej”), lecz niewiele wskazuje, by ktokolwiek mógł zdetronizować gwiazdę.

Kto jest nową Madonną?

Gdy na scenie muzycznej pojawiła się Lady Gaga, wielu z miejsca nazwało ją nową Królową Popu. Okazuje się jednak, że i inne gatunki muzyki mają swoje najważniejsze wokalistki, które nazywa się od jej imienia – Tarja Turunen to Madonna Metalu, Ayumi Hamasaki – Japońska Madonna, zaś Rihanna i Beyoncé – Czarnoskóre Madonny.

#8. Ikona mody

Wielu zarzuca jej kicz, tandetę i mieszanie różnych trendów, ale Madonna jest niekwestionowaną ikoną mody. Ma wiele obliczy i wcieleń, nie boi się eksperymentów ze swoim wizerunkiem – to właśnie jej zawdzięczamy kultowe staniki-rożki projektu Jeana-Paula Gaultiera, powrót body i fryzur w stylu disco. Pokazała również swój zmysł projektantki: w 2006 roku artystka nawiązała współpracę z popularną sieciówką H&M (zaprojektowała dla niej własną, damską kolekcję), a sześć lat później otworzyła własną, autorską markę Truth Or Dare – na rynek wprowadziła perfumy, kolekcję butów i bieliznę.

Pomysły Loli są zbliżone do stylu, w którym sama się kiedyś ubierałam. Chyba mamy to w genach (Madonna o kolekcji ubrań stworzonej przez Lourdes / 2010)

Historia zatoczyła koło

Gdy trend Madonna wannabe szalał w najlepsze, w 1985 roku kultowy butik Macy’s otworzył specjalny dział dla wszystkich dziewczyn, które chciały upodobnić się do swojej idolki. W 2010 zaś styl Królowej Popu kolejny raz powrócił do sklepów – za linię ubrań Material Girl odpowiedzialna była córka Madonny, Lourdes.

#9. Wszystkie twarze Madonny

Madonna nie jest wybitną wokalistką, powiedzmy to sobie otwarcie. Mimo wszystko Królowa Popu realizuje się w wielu innych dziedzinach – jest m.in. doskonałą tancerką (spopularyzowała vogue i burleskę w kulturze), odnoszącą sukcesy businesswoman (niegdyś właścicielka wytwórni muzycznej, dziś – posiadaczka sieci siłowni) oraz zaangażowaną działaczką społeczną. Założyła fundację Raising Malawi, która pomaga osieroconym dzieciom w tym kraju; zaangażowała się również w akcję propagującą ochronę praw człowieka na świecie.

Madonna poza sceną

Poza działalnością muzyczną Madonna jest również aktorką i producentką. Niestety filmy, w których zagrała, to w większości klapy – artystka spotyka się ze sporą krytyką swoich kreacji i jest laureatką rekordowej ilości Złotych Malin (aż 9). Ma na swoim koncie również kilka książek: o ile debiut, fotoalbum Sex, trudno nazwać literackim, został bestsellerem i rozszedł się w 1,5 miliona egzemplarzy w 3 dni. Aktualnie wycofano ją ze sprzedaży; być może dlatego też jest to najbardziej pożądana książka na rynku. Co więcej, Madonna jest również autorką książek dla dzieci – i tu Królowa Popu ustanowiła kolejny rekord, bowiem Angielskie różyczki zostały najszybciej sprzedającą się książką z obrazkami na świecie!

#10. Ikona LGBT

Madonna słynie ze swojej szerokiej tolerancji dla innych – rasa, pochodzenie czy orientacja seksualna nie mają dla niej znaczenia. Ze środowiskiem LGBT zetknęła się już jako nastolatka: jej nauczyciel baletu, Christopher Flynn, jest gejem, i to właśnie on zapoznał piosenkarkę z homoseksualną społecznością Detroit. Dziś artystka uznawana jest na ikonę środowisk LGBT wszech czasów oraz angażuje się w liczne akcje mające na celu zwrócenie uwagi na równe prawa homo- i heteroseksualnych par.

„Reprezentujesz wszystko, co staram się zmienić”

Gdybym nie była tolerancyjna wobec społeczności gejowskiej, nigdy nie zrobiłabym kariery, przyznała Madonna w rozmowie z Ellen DeGeneres. A propos tolerancji Madonny krąży również anegdota, którą przywołał w swojej autobiografii David Foster, producent: kiedy podczas spotkania z artystką wyraził swoją dezaprobatę wobec całującej się w ich obecności pary homoseksualistów, Madonna zareagowała bardzo gwałtownie. Pocałunek między mężczyznami powinien być czymś normalnym!, powiedziała. Reprezentujesz wszystko, co staram się zmienić!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s