AM/PM, czyli jak brzmi rytm dobowy?

Jedni zaczynają dzień o świcie, inni dopiero nocą budzą się do życia. Choć każdy z nas wykonuje różne czynności o różnych porach, często towarzyszy nam w nich muzyka – czy zastanawialiście się jednak, jak może brzmieć rytm domowy wyrażony za pomocą dźwięków? Takiego zadania podjęli się artyści, których możecie usłyszeć na kompilacji AM/PM wydanej przez Oaktopus Records i 5:55 Records.

24 godziny z muzyką

Jak brzmi rytm dobowy przełożony na język muzyki elektronicznej? Odpowiedzi na to pytanie szukali zarówno polscy, jak i zagraniczni muzycy – efektem ich eksperymentów z dźwiękami i czasem jest właśnie dwupłytowe wydanie AM/PM. Prezentuje ono szerokie spektrum gatunków oraz inspiracje z wielu stron świata: opiera się na brzmieniach pochodzących z żywych instrumentów, analogowych syntezatorów i maszyn perkusyjnych, ale podczas nagrywania wykorzystano również nowoczesne techniki programowania dźwięku. Spośród ponad 200 nadesłanych utworów zostały wybrane 24 kompozycje, które odzwierciedlają rytm dobowy w muzycznej formie.

Kompilacja powstała dzięki finansowemu wsparciu miasta Bydgoszczy – zaoferowało ono stypendium obejmujące szereg wydarzeń artystyczno-imprezowych w Bydgoszczy i Poznaniu pod szyldem Oaktopus Festival. Za oprawę graficzną płyty odpowiedzialny jest Adam Kołkowski, mastering zaś wykonał Adam Wójtowicz w Oaktopus Studio.

Ante meridiem, post meridiem

Doba ma 24 godziny i dzieli się na dwie dwunastogodzinne połowy. Na kompilacji AM/PM czas i rytm zostały połączone w jedno: część „dzienna” to muzyka zarówno do tańca, jak i do medytacji… lub obu czynności jednocześnie! Na AM znaleźć klimatyczne, spokojne utwory, które budzą o poranku, ale i przyjemnie dodające energii w ciągu dnia kawałki – polecam szczególnie kompozycje Szatta, Enzu i Graina Ransoma.

Część „nocna” to zaś coś dla wielbicieli bardziej tajemniczych klimatów. Druga połowa dnia to czas na odpoczynek i regenerację, lecz dla innych jest czasem największej kreatywności. PM sprawi, że rytm wypełni całą przestrzeń i nada jej głębi. Glitchowo-synteztorowe brzmienia przeniosą Was w inne wymiary: na mnie największe wrażenie zrobiły utwory Dw4ll, Moo Latte, Topcut i Stanislasa Pava.

Kompilacja AM/PM jest dostępna w formie cyfrowej (Bandcamp) oraz w tradycyjnej, dwupłytowej; możecie posłuchać jej w Internecie lub zamówić sobie płyty do domu. Koniecznie sprawdźcie, czy Wasz rytm dobowy choć trochę pokrywa się z tym, który usłyszycie na tych wyjątkowych krążkach!

ampm2

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s