Data Videos: podróż jest tropem

Kolejny raz przyglądam się teledyskom – w poprzednich notkach opisywałam już te inspirowane animacją, tańcem czy minimalistyczną formą. Dziś przyszedł czas na podróż – a co za nią idzie, przygodę, możliwość spojrzenia na znane miejsca z innej perspektywy, poczucie wolności, ale i ucieczkę.

Dość długo zastanawiałam się, czy w ogóle puszczać ten wpis. O ile podróż jest szalenie ciekawym tematem „do ugryzienia”, podczas researchu znalazłam niewiele klipów, które by mnie przekonały. Owszem, znane są mi teledyski Depeche Mode, Aerosmith, The Prodigy czy Kraftwerk, ale przyznaję, że nie o to mi chodziło. Szukałam takich, w których pojawiają się nie tylko sama droga lub proces zmiany miejsca, ale i ujawnia się jakaś inna historia. Czy się udało? Mam nadzieję, że tak – zapraszam więc w wideoklipową podróż!

#1. Red Hot Chili Peppers, Scar Tissue

Podróż przez kalifornijską pustynię w starym samochodzie, surowy i pusty krajobraz, poranieni i obandażowani muzycy Red Hot Chili Peppers – klip do Scar Tissue był jednym z pierwszych, który przyszedł mi do głowy, kiedy zaczęłam pracę nad tym wpisem. Szczególną rolę w nim ma John Frusciante: niektórzy dopatrują się w niej symbolicznego odniesienia do jego powrotu do zespołu po pięcioletniej przerwie. Co ciekawe, w klipie to właśnie on prowadzi starego Pontiaca, a w rzeczywistości… w ogóle nie posiada prawa jazdy.

Dla mnie Scar Tissue to fascynujący mit Ameryki, który kiedyś chciałabym odczuć na swojej skórze. With the bird I’ll share this lonely view.

 • Rok: 1999
 • Reżyser: Stéphane Sednaoui

#2. M.I.A., Borders

Niemałą trzeba mieć odwagę, żeby nakręcić taki teledysk. M.I.A. nieraz pokazała, że ma jej całe mnóstwo i nie boi się podejmowania kontrowersyjnych tematów – a nawet w samym epicentrum zeszłorocznego kryzysu z uchodźcami opublikować klip do politycznie zaangażowanego utworu Borders. Teledysk kręcony był w Indiach, lecz jego ideę można odnieść do wydarzeń na całym świecie. Pojawia się w nim m.in. replika muru Melila, który oddziela granicę Maroka z Hiszpanią i ma na celu powstrzymanie nielegalnej imigracji i przemytu. Podróż jest więc ciągła ucieczką, poszukiwaniem wolności, spojrzeniu na jej kwestię z perspektywy uchodźcy.

 • Rok: 2015
 • Reżyser: M.I.A.

#3. Jon Hopkins, Open Eye Signal

Uwielbiam utwór Open Eye Signal i przyznaję, że nie mogłabym inaczej wyobrazić sobie teledysku do niego – to skateboardowa odyseja w opuszczonym miasteczku, świetny montaż i pięknie ujęte emocje. Ten klip nie potrzebuje nawet mocno zarysowanej fabuły, bo prosty pomysł w połączeniu z wyraźnym, elektronicznym rytmem tworzy obraz, który trudno jest wyrzucić z głowy. Ja zwróciłam uwagę na parę szczegółów, które tworzą nieco tajemniczy, niepokojący klimat – plus bardzo zastanawia mnie wysprejowane „everything must end” na jednym z mijanych przez chłopca murów.

 • Rok: 2013
 • Reżyser: Aoife McArdle

#4. The Rolling Stones, Ride Em On Down

Stonesi, stary Mustang 65, puste ulice Los Angeles. Nie zajęło mi wiele czasu, bym zdecydowała się wystąpić w tym klipie!

– tak o swojej obecności w najnowszym teledysku The Rolling Stones opowiadała Kristen Stewart. O ile nie jestem fanką jej aktorstwa, to muszę przyznać, że do roli w Ride Em On Down pasuje doskonale: w stylizacji na rockową, zadziorną dziewczynę w przepięknym Mustangu wypadła całkiem zgrabnie. I szczerze mówiąc, sama chętnie wybrałabym się w taką podróż z mitycznym obrazkiem Stanów Zjednoczonych w tle – hop, na moją listę szalonych rzeczy do zrobienia w życiu!

 • Rok: 2016
 • Reżyser: François Rousselet

#5. Jamiroquai, Feels Just Like It Should

Zabawne i dość rozrywkowe to piekło według Jamiroquai. Wokalista, Jay Kay, wciela się w nim aż w cztery role: siebie samego, kujona, alfonsa, a przez chwilę nawet w jedną z kobiet. Feels Just Like It Should to kolejny po Virtual Insanity klip, który jest dziwaczny, pełen zaskakujących scen, kolorów i efektów specjalnych. Zyskał nawet nominację do Grammy, lecz ostatecznie statuetkę zgarnął niemniej zwariowany teledysk Lose Control Missy Elliott.

 • Rok: 2005
 • Reżyser: Joseph Kahn

#6. Tove Lo, Habits / Stay High

(Hippie Sabotage remix)

Kto z nas nie zna tych obrazków z imprezowego życia? Klip Tove Lo to podróż przez jedno z takich wyjść: wspomnienia nocnych szaleństw, wiele fajek i drinków, tytułowe uczucie haju, które w pewnym momencie zaczyna jednak pokazywać swoją drugą stronę. Habits (Stay High) w zremiksowanej wersji doskonale uzupełnia się z montażem teledysku: slow motion połączone z normalnym obrazem tworzy kwintesencję wielu klubowych nocy. Można oglądać bez końca.

 • Rok: 2013
 • Reżyser: duet Motellet Film

#7. Bat For Lashes, What’s A Girl To Do?

Niezwykle prosty, ale jakże efektowny pomysł na teledysk. Nocna przejażdżka rowerowa po lesie w otoczeniu nietypowych towarzyszy stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych klipów Bat For Lashes – za jego reżyserię odpowiedzialny był znany w środowisku muzycznym reżyser, Dougal Wilson. Wcześniej pracował m.in. nad moim ulubionym wideoklipem Basement Jaxx, Take Me Back To Your House, oraz nad Don’t Let Him Waste Your Time Jarvisa Cockera. Co ciekawe, również i one wykorzystują motyw podróży: w pierwszym pojawiają się obrazki rodem z rosyjskiego folkloru, w drugim zaś – jedyna taka trasa taksówką po nocnym Londynie.

 • Rok: 2006
 • Reżyseria: Dougal Wilson

#8. Trentemøller, Moan

Smutna jest historia Łajki, pierwszej astronautki w historii podboju kosmosu. Większość swojego życia spędziła wałęsając się po ulicach Moskwy, następnie została schwytana i przekazana do Instytutu Medycyny Lotniczej w celach naukowych. W 1957 roku została pierwszym żywym stworzeniem, które zostało umieszczone na orbicie ziemskiej: ZSRR sukces odniósł, lecz kosztem zwierzęcia, bowiem eksperyment nie przewidywał sprowadzenia Łajki z powrotem na Ziemię. Jej historia zainspirowała Nielsa Gråbøla i Ulrika Crone’a do stworzenia teledysku do utworu Moan Trentemøllera – nawiasem mówiąc, chyba najbardziej znanego klipu Duńczyka.

 • Rok: 2006
 • Reżyser: Niels Gråbøl i Ulrik Crone

#9. Rudimental, Waiting All Night

Zerwane więzadła, 7 złamanych kręgów, liczne wstrząsy, rozerwana na pół miednica oraz amputowana noga. Dla aktora i mistrza jazdy na BMX, Kurta Yaegera, to brzmiało niemal jak wyrok – po wypadku, któremu uległ w 2006 roku jego dalsza kariera wydawała się być zakończona na zawsze. Mimo wszystko Yaeger nie poddał się, a jego powrót do zdrowia i formy ilustruje właśnie klip do Waiting All Night. Mega szacunek dla Rudimental za tak piękne ukazanie drogi sportowca, który nawet po takim urazie nie rezygnuje ze swojej pasji i marzeń.

 • Rok: 2013
 • Reżyser: Nez Khammal

#10. PRO8L3M, Jakby Świat Kończył Się

Ten utwór przywiozłam ze sobą z niedawnych Europejskich Targów Muzycznych Co Jest Grane 24 i przyznaję, że zrobił on na mnie wrażenie. Mało słucham PRO8L3M i jeszcze nie do końca rozgryzłam ich fenomen, ale teledysk do Jakby Świat Kończył Się zapadł mi w pamięć: podróż przez opustoszałe, zniszczone miasto tworzy niepokojący i tajemniczy obraz, który zdecydowanie ma coś w sobie. W połączeniu z muzyką i tekstem – razy dwa.

 • Rok: 2015
 • Reżyseria: Kuba Bujas

#11. Major Lazer, Get Free

Teledysk do Get Free Major Lazer to podróż dosłowna: kręcony był głównie w Kingston, ale ukazuje wiele elementów życia i kultury na Jamajce. Może i jest trochę nieobiektywny, bo pokazuje wyspę jedynie z tej bardziej optymistycznej strony, podczas gdy ma ona także swoje drugie, mniej sielskie oblicze – przemoc, prostytucję, biedę, narkomanię, przestępczość i seksizm. Jednak do tej piosenki ten jaśniejszy obraz pasuje znacznie lepiej; co ciekawe, wyłapałam w tym klipie najstarsze kroki w dancehallu (m.in. bogle, zagga zow czy row di boat).

 • Rok: 2012
 • Reżyser: SoMe

#12. WHTKD, Say To Me

Inna dosłowna podróż, którą ogląda się z ogromną przyjemnością. O ile dawno nie słuchałam takich plumkających hałsideł, to teledysk wynagradza brzmienie: wakacje, słońce, surfing i absolutna beztroska, czyli wszystkie elementy lata w jednym. W przypadku utworu Say To Me „replay” można włączać bez końca.

 • Rok: 2015
 • Reżyser: Juhani Sarglep

#13. Gorillaz, 19-2000

Podróż przewija się przez wiele teledysków Gorillaz (m.in. Stylo czy Dirty Harry), więc wybór był niełatwy. Ostatecznie postanowiłam umieścić tu 19-2000: to chyba jeden z pierwszych klipów Małpek, który pamiętam, i mam do niego sentyment. Szalona podróż autostradą z bajerami, ucieczka przed UFO, wybuchy, wielki łoś… Takie rzeczy tylko u Gorillaz, a nawet po ponad 15 latach ogląda się je z tym samym feelingiem.

 • Rok: 2001
 • Reżyseria: Jamie Hewlett i Pete Candeland

#14. Moderat, Running

Jak to u Moderat: niby wyrazisty, elektroniczny rytm i mocna melodia, ale jednak melancholia nie daje spokoju. O ile zazwyczaj jestem wielką fanką teledysków niemieckiego trio (studio Pfadfinderei for life!) i doceniam sam pomysł na Running, tak czuję się trochę rozczarowana. Podróż pilota jest tytułową ucieczką, ale moim zdaniem temat został potraktowany trochę pobieżnie i można było ująć go lepiej.

 • Rok: 2016
 • Reżyser: Jakob Grunert

#15. U2, The Sweetest Thing

Co zrobić, jeśli wypadają urodziny drugiej połówki, a Ty o nich zapominasz, bo jesteś w pracy? Trochę niekomfortowa sytuacja – i nawet Bono nie udało się od niej uciec, ponieważ podczas sesji nagraniowych do albumu The Joshua Tree nie mógł spędzić z żoną tego dnia. Ale jeśli już przepraszać, to w naprawdę osobliwym stylu: w teledysku The Sweetest Thing Bono zabiera ukochaną na przejażdżkę po dublińskim Fitzwilliam Place, a po drodze funduje mnóstwo „atrakcji” mających na celu zdobycie przebaczenia. Czy się udało? Chyba tak, ponieważ Bono i Ali są razem od 34 lat, a ich małżeństwo uchodzi za jedno z najtrwalszych w show-businessie.

 • Rok: 1998
 • Reżyser: Kevin Godley

#16. The Verve, Bitter Sweet Symphony

W moim zestawieniu nie mogło zabraknąć hymnu minionej epoki. Pomysł na teledysk do Bitter Sweet Symphony jest bardzo prosty, a jednocześnie tak efektowny, że stał się jednym z najbardziej ikonicznych w historii wideoklipów i wciąż inspiruje innych artystów. Podróż przez londyńskie ulice, Hoxton i Falkirk, to niby zwykły spacer, lecz wokalista Richard Ashcroft idzie prosto przez siebie i nie zważa na nikogo. Obojętność na miasto, jego sprawy i cudze problemy? Chęć ucieczki, bycia odpornym na wszystkie przeciwności, czy też zmęczenie i frustracja niestabilnością lat 90.? Chyba wszystkiego po trochu.

 • Rok: 1999
 • Reżyser: Walter A. Stern

#17. Shania Twain, That Don’t Impress Me Much

I na koniec retrosmaczek, którego po prostu nie mogłam sobie odpuścić. Jak złapać stopa pośrodku pustyni Mojave? Jeśli jesteś kobietą, masz na imię Shania Twain, a w dodatku podróżujesz w panterowym zestawie, nikt nie przejdzie obok Ciebie obojętnie. Jednak na nic zdają się męskie starania: Shania po kolei odrzuca każdego kandydata, a ostatecznie podróżuje sama. Ciekawostka: klip cieszył się ogromną popularnością w latach 90. i znalazł się nawet na 77. miejscu listy 100 najlepszych rock and rollowych teledysków wg VH1 oraz na czele listy Najseksowniejszych teledysków country wg CMT Canada.

 • Rok: 1998
 • Reżyser: Paul Boyd

Mam nadzieję, że spodobało się Wam moje zestawienie klipów, w których podróż jest samym początkiem historii. O jakich tematycznie związanych teledyskach chcielibyście u mnie przeczytać? Śmiało możecie podrzucać mi pomysły w komentarzach lub mailem: musiclikeair@gmail.com (:

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s